m

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Maliny
ovocentrum_ovoce_zelenina_malina

Voňavé sladké maliny s jemně nakyslou chutí se vždy příjemně rozplynou v ústech. Obsahují celou škálu látek s příznivými účinky na zdraví, u kterých byly prokázány antioxidační, antimikrobiální a antikancerogenními účinky.

Maliny jsou bohatým zdrojem fytonutrientů, vitaminu C , manganu, riboflavinu, kyseliny listové, niacinu, hořčíku, draslíku, mědi a vlákniny potravy.

Maliny vykazují o 50% vyšší antioxidační kapacitu (jež je mírou antioxidačních vlastností) než jahody, třikrát vyšší než kiwi a desetkrát vyšší než rajčata. Antioxidační vlastnosti malin jsou podmíněny vysokým obsahem látek ellagitaninů, u kterých byly zjištěny antikancerogenní účinky. Vitamin C se podílí na vysoké antioxidační kapacitě malin z 20%, anthokyany 25%. Při zmrazování a uchovávání malin nedochází k výraznému snížení antioxidační kapacity, i když při zmrazování dochází k 50% ztrátám vitaminu C.

Maliny obsahují silné antioxidanty kvercetin a gallovou kyselinu, jež vykazují antikancerogenními účinky, působí proti onemocnění srdce a oběhového systému a projevům stárnutí.

Maliny jsou ceněny pro vysoký obsah ellagové kyseliny jež je známa svými chemoprotektivními a protizánětlivými účinky. Anthokyany malin, které dávají plodům červenou barvu, vykazují nejen antioxidační vlastnosti, ale působí i antimikrobiálně. Brání přemnožení určitých druhů mikroorganismů v těle, např. Candida albicans– kvasinky, která je častým původcem vaginálních infekcí.

U malin byla prokázána jejich schopnost inhibovat enzymy cyklooxygenázy (COX I a COX II), jež se aktivují jako součást odpovědi těla na podráždění a účastní se při spouštění zánětu.

Ketony z malin jsou v Japonsku používané jako doplněk při snižování nadváhy ve formě tablet nebo náplasti.

Konzumace drobných plodů (např. borůvek, malin, ostružin) je podle řady studií účinnější než užívání jednotlivých fytochemikálií ve formě doplňků stravy.

Olej z červených malin je zajímavý i pro kosmetický průmysl pro výrobu prostředků na ochranu pleti s příznivými zdravotními účinky. Olej ze semínek malin je bohatý na vitamin E, omega 3- mastné kyseliny a vykazuje ochranný faktor proti škodlivým účinkům slunečního záření.

Konzumace malin, tj. ovoce s vyšším obsahem antioxidantů (vitaminu A, C, E, a karotenoidů) přispívá ke snížení rizika degenerace makuly ve vyšším věku. Ochranný účinek byl pozorován při konzumaci min. tří porcí ovoce s vyšším obsahem antioxidantů denně.