m

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Cuketa
ovocentrum_ovoce_zelenina_cuketa

Cuketa je rostlina keřovitého růstu.
Silně dřípené listy na dlouhých řapících jsou tmavozelené a mají bělavé s kvrny ze vzdušného pletiva.
Květy cukety bývají tmavě žluté s pěti okvětními lístky.

Plod cukety mívá většinou zelenou, žlutozelenou či žlutou barvu a tvarem připomíná silnou okurku. Povrch má plně zralá cuketa hladký, lesklý a tvrdý, dužina je světle zelená či žlutá v závislosti na odrůdě, velmi měkká a vodnatá s množstvím semen.

Pěstování a sklizeň

Semenáčky se mohou předpěstovat v kelímcích nebo se semena vysazují rovnou do venkovní půdy. Při hojnosti zálivky a hnojení rostliny rychle mohutní. Po 5-6 týdnech se objevují samčí květy, po dalším týdnu samičí a první plody se tak dají sklízet už za 60-65 dnů od výsevu.

Cuketa se používá především v kuchyni, a to na mnoho způsobů. Na rozdíl od okurek se téměř vždy podává tepelně upravená. Sama o sobě má velmi jemnou chuť a naopak snadno přejímá chuť přísad, je tedy velmi vhodné ji silně kořenit a používat výrazné ingredience, jako je např. česnek. Známé jsou především pokrmy z dušené či zapečené cukety (populární je obdoba bramboráku zvaná cukeťák), také se však dělá plněná, smaží se jako bramborák i řízek, griluje se a výtečná je též cuketová polévka. Méně známé jsou recepty na sladkosti, saláty, pizzu či knedlíky. K přípravě pokrmů se také dají spotřebovat cuketové květy, a to především plněné. Ve Francii je známá jako zásadní přísada do ratatouille.

Nejkvalitnější pro sklizeň jsou mladé cukety kolem 25 cm dlouhé, jejichž semena ještě nejsou plně vyvinutá a jsou tak měkká. Mladé cukety ani není třeba loupat. Cuketa má velmi nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje kolem 91% vody, jen trochu vlákniny a pouze kolem 4% sacharidů. Nejcennější je vysoký obsah karotenu (až 5 mg %, jako např. u papriky) a minerálních látek, např. draslíku, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a soli.

CUKETOVÝ NÁKYP:

Suroviny:

1 ks cukety 2 ks vejce 2 lžíce polohrubé mouky 150 g sýru strouhaného 1 ks párku 1 hrst petrželky sůl , pepř

Příprava:

Cuketu oloupeme a nastrouháme na hrubo, přidáme 2 vejce, párek nebo šunku (pokrájené na kostičky), nastrouhaný sýr, petrželkovou nať, sůl, pepř, 2 lžíce polohrubé mouky. Smícháme a dáme do vymazaného a vysypaného pekáčku. Dáme zapéct na 15 až 20 minut.