m

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Lilek
ovocentrum_ovoce_zelenina_lilek

Lilek nebo také baklažán je jednoletá rostlina příbuzná s bramborem a rajčetem, která je původem z Indie a dorůstá až metrové výšky.
Lilek je pěstován pro svoje fialovočerné plody.

Největšími producenti lilku jsou Čína a Indie. Lilek se doporučuje před smažením nebo pečením posypat solí, nechat pustit vodu a teprve poté ho dále upravovat. To proto, aby nebyl tak hořký. Pokud se vám to dělat nechce, není to nutné, záleží především na chuti každého z nás. Nejlepší jsou menší lilky, protože nejsou tak hořké a nemají vevnitř tmavá semínka. Není dobré lilek po zakoupení dlouho skladovat, protože je náchylný na změny teplot. Lilek je možné tepelně upravovat buď smažením nebo pečením. Nevýhodou smažení je, že lilek nasává mnoho oleje. Při pečení je zase nutné dávat neustále pozor, jestli se lilek nepálí. Kompromisem může být při pečení pokapat lilek trochou oleje. Lilek pomáhá předcházet vzniku volných radikálů v těle a je zdrojem sodíku a kyseliny listové (vitaminu B9). Zajímavostí je, že lilek obsahuje více nikotinu než jakákoli jedlá rostlina. Množství nikotinu v lilku je ale zanedbatelné ve srovnání s množstvím nikotinu, přijímaným pasivním kouřením. Přibližně můžeme říci, že 9 kilogramů lilku obsahuje stejné množství nikotinu jako jedna cigareta. (Jeden lilek váží jen pár set gramů.) Lilek se dá jednoduše použít v různých receptech.

Lilek po ukrajinsku

Suroviny: lilek, rajčata, cibule (nebo česnek), majonéza (nebo bílý jogurt), chléb, oregano

Oloupaný lilek nakrájený na půlcentimetrová až centimetrová kolečka osmažíme na oleji nebo opečeme nasucho v troubě, podle toho, co nám více chutná. Rajčata nakrájíme na kolečka takové velikosti, aby šla esteticky pokládat na osmažený nebo opečený lilek. Cibuli nakrájíme na malé kostičky nebo rozmačkáme česnek a smícháme s majonézou nebo s bílým jogurtem, podle toho, jak nám to více chutná. Na osmažená nebo opečená kolečka lilku položíme kolečka rajčat a navrch kydneme lžíci majonézy nebo bílého jogurtu s cibulí nebo česnekem. Můžeme ještě posypat malým množstvím oregana. Podáváme s chlebem.