m

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Ovocentrum - Valašské Meziříčí

Karambola
ovocentrum_ovoce_zelenina_karambola

Jedním z mnoha exotických druhů ovoce, jež se dostávají na český trh je karambola.
Mnoho z vás ji může znát především jako ozdobu sladkých pokrmů, salátů nebo nápojů.

Tato malá plodina mate jak vzhledem, tak i názvem, připomíná totiž český výraz karambol.

Mnohem výstižnější je však pojmenování čínská hvězdice, jež plod získal podle svého hvězdicového tvaru. Latinský název této rostliny je Averrhoa carambola. V anglicky mluvících zemích se nazývá starfruit, neboli hvězdové ovoce.

Jako většina ovoce má i karambola své blahodárné účinky. Obsahuje především velké množství vitaminu C, vápník, železo, hořčík a fosfor, dále esenciální aminokyseliny, nezbytné pro lidské tělo. Zvláště tryptofan, který podporuje zdravý a kvalitní spánek, metionin, jež bojuje proti tvorbě nádorů a lysin, zvyšující plodnost. Její energetická hodnota je 150 kJ, tj. 35 kcal na sto gramů.

Nejvíce karambola působí na sílu kostí a imunitní systém. V Indii se používá proti horečkám, žlučovým kamenům, při močových potížích a kocovině. Dále mírní nevolnost, snižuje pocity úzkosti a hladinu cholesterolu, také chrání před opary. Její látky také posilují účinky některých léků. Listy se mohou použít jako obklady při bolestech hlavy. Díky své nízké energetické hodnotě se může stát součástí redukční diety.